Процедура по възстановяване на ДДС

Възстановяването на данъка като резултат за периода е уредено в чл.92 от ЗДДС, съгласно който ДДС за възстановяване се прихваща, приспада или възстановява. Ако за даден данъчен период резултатът е данък за възстановяване е необходимо да се проследи какви ще са резултатите за следващите два данъчни периода, тъй като съгласно процедурата по приспадане данъкът за възстановяване се приспада от данъка за внасяне за следващите два данъчни периода. Ако след приспадането, в рамките на следващите два данъчни периода има остатък от този данък за възстановяване, то регистрираното по ЗДДС лице следва да поиска този данък да му бъде възстановен.

При определени условия данъкът се възстановява за всеки отделен месец, без да се прилага описаната по-горе процедура по приспадане. За да се възползва от тази възможност за ускорено възстановяване на данъка е необходимо предмета на доставките, които извършва лицето и техните обеми да попадат в посочените в чл.92, ал.3 от ЗДДС.

След подаване на СД за ДДС с посочен данък за възстановяване в клетка 80, 81 или 82 Националната агенция за приходите /НАП/ започва контролно производство на регистрираното по ЗДДС лице. Срокът за възстановяване на данъка е поставен в зависимост от това, дали от страна на приходната администрация във връзка с приключилата процедура по приспадане, ще бъде извършвана проверка или ревизия.

  • При проверка, срокът за възстановяване е 30 дни от подаването на последната справка-декларация и след като се прихванат изискуеми публични задължения (ако има такива) събирани от НАП.
  • При ревизия, срокът за възстановяване е срокът за издаване на ревизионния акт.

Непосочването на данъка за възстановяване в последната справка-декларация след приключила процедура по приспадане не означава, че този данък не може да бъде възстановен. Когато е пропуснато да се попълни посочената клетка от справка-декларацията може да се подадете писмено искане до компетентната териториална дирекция на НАП по чл. 129 от ДОПК. Искането се разглежда, ако е подадено в срок до 5 години от възникването на правото данъка да бъде възстановен, считано от 1-ви януари на годината, следваща годината на възникване на основанието за възстановяване. След постъпване на искането по решение на органа по приходите се възлага проверка или ревизия.

Сподели

Още по темата

ДДС Калкулатори