ДДС при свободна професия

Съгласно чл. 3 от ЗДДС (1) Данъчно задължено лице е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея. Това включва и ДДС при свободна професия, което поставя определени изисквания към лицата, упражняващи такава дейност.

Кои дейности подлежат на ДДС при свободна професия?

(2) (Обявена за противоконституционна в частта относно думите „както и упражняването на свободна професия, включително на частен съдебен изпълнител и нотариус“ с РКС № 7 от 2007 г. – ДВ, бр. 37 от 2007 г., доп. – ДВ, бр. 108 от 2007 г., в сила от 19.12.2007 г.) Независима икономическа дейност е дейността на производители, търговци и лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и селското стопанство, както и упражняването на свободна професия.  ДДС при свободна професия се прилага за всички лица, които осъществяват редовна дейност срещу възнаграждение, включително частни съдебни изпълнители и нотариуси. Независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него.

Тъй като упражняващите свободни професии са данъчно задължени лица (ДЗЛ) по ЗДДС, регистрацията по ДДС при свободна професия може да се осъществи съгласно общите правила на закона – по избор или задължително. При преминаване на определен праг на облагаем оборот, регистрацията по ЗДДС става задължителна и за лицата със свободна професия.

Научи повече: Може ли ф.л. да начислява ДДС и защо?

Сподели

Счетоводни услуги
Счетоводни услуги

Още по темата

ДДС Калкулатори