Какво става ако не платя ДДС на време?

Регистрираното по ЗДДС лице подава справка-декларация и всички съпътстващи документи (отчетни регистри – дневник за продажбите и дневник за покупките и/или VIES-декларация), ежемесечно, до 14 число на месеца, следващ месеца (данъчния период) за който се отнася декларацията. Не е предвидена възможност за удължаване на срока за подаване.

Данъкът се плаща по сметка на НАП в срока за подаване на СД за ДДС. Данъкът се смята за внесен на датата, на която сумата е постъпила по сметката на НАП. За невнесен в срок данък се дължи лихва съгласно Закона за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания. С Постановление № 426 от 18.12.2014 г. за определяне на размера на законната лихва по просрочени парични задължения, издадено от Министерски съвет е определен размера на законната лихва в размер на основния лихвен процент на БНБ, в сила от 1 януари, съответно 1 юли на текущата година, плюс 10 процентни пункта.Лихви върху лихви не се дължат.

На сайта на НАП е достъпен лихвен калкулатор.

Способите за събиране на незаплатените в срока за доброволно изпълнение публични задължения както към външни за НАП взискатели /МВР, общини, съдилища и др./, така и от данъци и осигурителни вноски, са регламентирани в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Принудителното изпълнение на публични вземания се извършва чрез следните способи:

  • изпълнение върху вземания и парични средства в банките и други доставчици на платежни услуги;
  • изпълнение върху парични средства и вземания от трети лица;
  • изпълнение върху движими и недвижими вещи и ценни книжа.

Най-често използваните изпълнителни способи са изпълнение върху вземания и парични средства в банките, други доставчици на платежни услуги и от трети лица, както и продажба на движимо/недвижимо имущество чрез търг.

Националната агенция за приходите разполага и с други механизми за събиране на неплатени в срока за доброволно плащане и преди да бъде образувано изпълнително дело, включително да и да бъдат наложени обезпечителни мерки.

Ако има неплатени публични задължения, преди да се предприемат принудителни действия, задълженото лице ще бъде уведомено по един от следните начини:

  • По имейл, ако има деклариран електронен адрес за кореспонденция с НАП.
  • По телефон, ако не е деклариран/предоставен електронен адрес за кореспонденция, но е посочен пред НАП телефонен номер за контакт;
  • По пощата, може да се получи уведомително писмо от НАП;
  • Чрез посещение на място от служители на НАП на постоянния/настоящия адрес и/или адрес на управление по седалището на дружеството;
  • Чрез работодател.

Ако не ее предоставен в НАП електронен адрес и телефон за контакт, или обявените пред НАП данните са променени и не са актуални, следва да посетите най-близкия офис на НАП, за да обновите данните си за контакт. Предимствата са, че ще бъдете своевременно информирани за:

  • възникналите публични задължения, за плащането, на които сте отговорен;
  • предстоящо или вече образувано изпълнително дело в НАП срещу Вас;
  • компетентния публичен изпълнител, отговорен за събиране на публичните задължения, които дължите;
  • правилната банкова сметка на НАП, по която трябва да платите публичните си задължения.

Сподели

Счетоводни услуги
Счетоводни услуги

Още по темата

ДДС Калкулатори