Какво е вътреобщностна доставка на услуги? Облагаема доставка ли е вътреобщностната доставка на услуги?
ВЪТРЕОБЩНОСТНА ДОСТАВКА НА УСЛУГИ е когато българско търговско дружество сключи сделка с клиент от друга държава членка за доставка на услуги и при изпълнението на определени условия.
При доставки на услуги в ЕС мястото на облагане зависи не само от естеството на доставената услуга, но и от статута на клиента, получаващ услугата.
Когато получател е данъчно незадължено лице мястото на изпълнение при доставка на услуга е мястото, където доставчикът е установил своята независима икономическа дейност. Това означава, че ДДС се начислява в България.
Когато получателят е данъчно задължено лице мястото на изпълнение при доставка на услуга е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Това означава, че доставката е облагаема с нулева ставка в България и ДДС начислява получателят в своята държава.
За да се гарантира облагането на услугата на мястото, където тя се ползва действително, има някои изключения от тези общи правила, като например:
- услуги, свързани с недвижима собственост (недвижими имоти);
- превоз на пътници;
- дейности, свързани с култура, спорт, образование и развлечения;
- ресторантьорски услуги;
- доставки на нематериални и интелектуални услуги, когато получателят е данъчно незадължено лице, което е установено или има постоянен адрес или обичайно пребиваване извън Общността
- доставки на услуги по краткосрочно отдаване под наем/краткосрочно предоставяне за ползване на всички видове превозни средства и др.
Има и специални правила, свързани с дистанционните продажби на стоки и определени видове услуги с получатели данъчно незадължени лица от други държави-членки. Отнася се за услугите, посочени в чл. 20б-24 от ЗДДСи обхваща далекосъобщителни услуги, на услуги за радио- и телевизионно излъчване и на услуги, извършвани по електронен път и други.
При извършване на определени видове услуги на данъчно незадължени лица от друга държава членка по потребление, могат да се приложат следните варианти:
1.Да се извърши регистрация за ДДС на българското дружество доставчик в данъчнаите служби на всички държави членки по потребление, когато извършвате услуги към получатели, които са данъчно незадължени лица от друга държава членка. Следва да се начислява ДДС върху продажбите по ДДС ставките на държавите членки, в които са местата на изпълнението на услугите. Т
2.Да се извърши регистрация в България за режим в Съюза. Следва да се начислява ДДС върху продажбите си по ДДС ставките на държавите членки, в които са местата на изпълнението на услугите. Начисленото ДДС се внася в НАП за всако тримесечие, а НАП прави разчитането с другите данъчни администрации на държавите членки. Подавак се допълнителни тримесечни справки-декларации по чл. 159 от ЗДДС.