ДДС за възстановяване
ДДС за възстановяване
Регистрирани по ЗДДС лица и водене на регистри
Регистрираните по ЗДДС лица са длъжни да водят следните регистри:
-
дневник за покупките
-
дневник за продажбите
Отразяване на данъчния кредит в дневника за покупките
В дневника за покупките се записват получените от регистрирано за ДДС лице данъчни документи най-късно до дванадесетия данъчен период след издаването им. Независимо от това, получените кредитни известия трябва да се отразят в дневника за периода, през който са издадени, дори ако са издадени от лице с прекратена регистрация. В дневника за покупките е отразен данъчният кредит – сумата на данъка, която може да бъде приспадната от задълженията по ЗДДС за закупени стоки, услуги и авансови плащания.
Отразяване на начисления данък в дневника за продажбите
В дневника за продажбите се вписват издадените от регистрираното лице данъчни документи и отчетите за продажби за данъчния период, през който са издадени. Тук е отразен начисленият дължим данък.
Справка-декларация по ЗДДС
За всеки данъчен период регистрираното по чл. 96, 97, 97а, 99 и чл. 100, ал. 1 и 2 лице подава справка-декларация, съставена въз основа на данните от дневника за покупките и дневника за продажбите.
Определяне на резултата и възникване на данък за възстановяване
Резултатът за един данъчен период е разликата между общата сума на начисления ДДС за периода и общата сума на ползвания данъчен кредит. Когато данъчният кредит превишава начисления данък, разликата представлява резултат за периода – данък за възстановяване съгласно чл. 88 от ЗДДС.