ДДС върху нотариални такси
Относно нотариални такси, събирани от нотариуси
В чл.З, ал.2 от ЗДДС е записано, че независима икономическа дейност е упражняването на свободна професия, включително и от нотариуси.
Съгласно разпоредбата на чл. 85 от Закона за нотариусите и нотариалната дейност (ЗННД) нотариални такси се събират за извършване на нотариални действия и извършване от нотариус на други действия. Точният размер на нотариалните такси е определен в Тарифата за нотариалните такси към ЗННД. Нотариусът е длъжен да води счетоводство /чл.ЗЗ от ЗННД/, въпреки, че не е предприятие по смисъла на чл.1, ал.2 от Закона за счетоводството. Това е още един довод в подкрепа на факта, че нотариалната дейност представлява независима икономическа дейност по смисъла на чл.З, ал.2 от ЗДДС – извършва се от лица, упражняващи свободна професия, редовно и срещу възнаграждение, поради което за тази дейност нотариусите се явяват данъчно задължено лице по ЗДДС.
Нотариусът може да се регистрира по ЗДДС съгласно общите правила на закона: по избор или задължително. За извършвани услуги от нотариус по ЗННД, в случай, че са регистрирани за целите на ЗДДС, следва по силата на чл.82, ал.1 от ЗДДС да се начислява данък върху добавената стойност в размер на 20 на сто /чл.66, ал.1 от ЗДДС/ от нотариусите, които имат качеството на „доставчик по облагаеми услуги“.
Относно нотариални такси, събирани от общини
На основание чл.83 от Закона за нотариусите и нотариалната дейност (ЗННД), когато в населеното място няма нотариус или районен съд, кметът на населеното място, което не е общински център, а ако е общински център – кметът, заместник-кметът, секретарят на общината, както и кметският наместник удостоверяват подписите на частни документи, които са едностранни актове и не подлежат на вписване, подписа и съдържанието на пълномощно по чл.37 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД), както и верността на преписи и извлечения от документи и книжа. Видно от текста на чл.85 от ЗННД, нотариални такси се събират за извършване на нотариални действия и извършване от нотариус на други действия. За извършване на едно и също нотариално действие от нотариус и от държавен орган се събира еднаква по размер нотариална такса. Размерите на нотариалните такси се определят по тарифа, приета от Министерския съвет на Република България по предложение на министъра на правосъдието след съгласуване с Нотариалната камара. На основание, чл. 86, т. 2 от ЗННД нотариалните такси се внасят в приход на общинския бюджет, когато се касае за нотариални действия, извършени от органи на местната администрация.
В този аспект, посочените такси, за извършените от органите на местната администрация нотариални удостоверявания не следва да се считат за приходи от стопанска дейност на бюджетно предприятие и да се облагат по ред на чл.248 от ЗКПО, защото са изпълнени едновременно следните два критерия:
– приходите се формират от извършването на сделки, задължението за предприемането на които е по силата на нормативен акт, и
– цените на сделките не се определят от бюджетното предприятие на пазарен принцип.
Относно това, какъв документ следва да се издава за събираните нотариални такси от органите на местната администрация, следва да се отбележи, че разпоредбата на чл.113 от ЗДДС предвижда всяко данъчно задължено лице доставчик (регистрирано или не регистрирано по закона) да издава фактура:
- за извършена от него доставка на стока или услуга, или
- при получаване на плащане преди доставката – предварително авансово плащане.
Следва да се има предвид, че това задължение е валидно за доставките, извършени в рамките на независимата икономическа дейност на лицето. Предвид на това, че се касае за доставки извън обхвата на ЗДДС, извършвани от лица, които не са данъчно задължени, то тези дейности следва да се документират чрез издаване на първичен счетоводен документ, който съдържа най-малко реквизитите, посочени в чл.7, ал.1 от ЗСч., като не е налице нормативно основание за издаване на фактура. На основание чл.5, т.1 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства, не са задължени да издават фискални касови бележки местните органи за всички извършвани от тях дейности или доставки в качеството им на орган на държавна или местна власт, за които последните не са данъчно задължени лица по смисъл на ЗДДС.